Jak sprawić, by pestki owoców egzotycznych wykiełkowały

Jak sprawić, by pestki owoców egzotycznych wykiełkowały.

Rośliny egzotyczne są ciekawym urozmaiceniem domowej roślinności, a do ich zasadzenia można zwyczajnie wykorzystać pestki z owoców. Ale jak to zrobić, żeby pestki wykiełkowały?

Zapewnić wysoką temperaturę i stałą wilgotność podłoża podczas kiełkowania:

Pojemniki ustawić w ciepłym miejscu, tak aby podczas kiełkowania temperatura była wysoka a ziemia w doniczce zawsze wilgotna (nie wolno dopuścić do przesuszenia gleby). Można doniczki ustawić wprost na kaloryferze, bądź w małej szklarni, którą można zrobić ze starego akwarium bądź większego słoja. Wystarczy taką mini-szklarnię umieścić w ciepłym miejscu a górę przykryć przezroczystą folią spożywczą na 2/3 powierzchni. Dzięki temu zapewnimy optymalną temperaturę kiełkującym roślinką oraz zapobiegniemy przesuszeniu podłoża. Na dno akwarium można wlać odrobinę wody (doniczki z pestkami umieścić na tackach, tak aby doniczki nie stały w wodzie). Woda ta zapewni dodatkową wilgotność w szklarni, a dzięki temu warunki w niej panujące będą bardziej zbliżone do warunków tropikalnych.

Naciąć twardą skorupkę pestki:

Pestki takich owoców jak mango czy awokado mają bardzo twardą skorupkę, aby umożliwić i przyspieszyć proces kiełkowania dobrze jest naciąć skorupkę na długości około pół centymetra lub spiłować ją tak, aby pozostała tylko cienka warstwa skórki. Dzięki temu korzeń będzie mógł się łatwiej przebić.