Aksamitka — Tagetes spp.

Aksamitka — Tagetes spp.

Uprawiane są odmiany trzech gatunków tej rośliny. Aksamitka drobna, wysokości do 30 cm, o małych kwiatach, pojedynczych, pomarańczowych lub żółtych; nadaje się na obwódki i rabaty. Aksamitka rozłożysta ma kwiaty pojedyncze lub pełne, żółtopomarańczowe z purpurowobrązową plamą u nasady płatków lub brązowe z żółtym brzegiem. Najczęściej uprawia się jej karłowe odmiany, tworząc z nich obwódki i rabaty. Aksamitka wysoka, wyrastająca do 80 cm, o dużych, pełnych kwiatach pomarańczowych lub żółtych w różnych odcieniach, nadaje się do tworzenia grup, a przede wszystkim na kwiat cięty. Kwiaty jej bardzo długo trzymają się w wodzie. Wszystkie te gatunki kwitną od lipca do pierwszych przymrozków jesiennych.

Aksamitki dobrze rosną prawie na każdej glebie, na stanowisku słonecznym, a nawet półcieniu. Dobrze znoszą upały i parodniowe susze.

Rozsadę łatwo wyprodukować samemu. Nasiona wysiewa się w połowie kwietnia na rozsadniku (około 10 gramów na 1 m2 rozsadnika). Siewki pikuje się w rozstawie 4X6 cm. Można tez pominąć pikowanie, wówczas jednak należy siać rzadziej (około 5 gramów nasion na 1m2 rozsadnika). W razie obawy przymrozków rozsadnik trzeba koniecznie przykryć, gdyż aksamitka jest bardzo na nie wrażliwa.

Rozsadę wysadza się na miejsca stałe w trzeciej dekadzie maja. Odmiany wysokie sadzi się w rozstawie 30 X 40 cm, średnie 20 X 30 cm, niskie zaś 10 X 15 cm.

Aksamitki zakwitają w 12 tygodni po wysiewie.