Lewkonia letnia — Matthiola incana annua

Lewkonia letnia — Matthiola incana annua

Na działkach warto lewkonię uprawiać wyłącznie na kwiat cięty, gdyż jako roślina do ozdoby ogrodu byłaby zbyt uciążliwa. Lewkonie tego typu mają zwykle wysokość 40—70 cm i kwiaty pełne — białe, kremowe, żółte, różowe, fioletowe i karminowe w różnych odcieniach, zwykle bardzo czystych.

Lewkonia wymaga gleby bardzo żyznej, od dawna uprawianej, przepuszczalnej, pulchnej, ciepłej i wilgotnej. Nie znosi świeżego obornika, toteż zagon powinien być nim nawieziony w poprzednim roku. Stanowisko musi być przewiewne i słoneczne.

Produkcja rozsady lewkonii jest kłopotliwa, zwłaszcza dla początkującego działkowca, toteż najlepiej kupować rozsadę wyprodukowaną przez fachowców.

Do gruntu można rozsadę wysadzić nawet na początku maja, gdyż na chłody nie jest wrażliwa. Na zagonie wyznaczamy rzędy co 25—30 cm, w rzędach zaś umieszczamy rozsadę co 15 cm. Lewkonia letnia zakwita 12—14 tygodni po wysiewie.

Pielęgnowanie polega głównie na regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu, gdyż nadmiar wody jest dla lewkonii prawie tak samo szkodliwy jak jej brak. Najobficiej podlewamy w okresie kwitnienia. Korzystne jest 2—3-krotne zasilanie roślin roztworem mieszanki nawozów mineralnych.

Pędów kwiatowych nie ścinamy nożem, lecz wyrywamy z korzeniami, gdy rozwiną się pierwsze kwiaty w kwiatostanie.