Odkażanie gleby – solaryzacja

Odkażanie gleby – solaryzacja.

Solaryzacja to prosta metoda na odkażanie gleby i oczyszczenie kawałka gruntu z chwastów bez użycia herbicydów. Najlepiej wykonać ją latem, gdyż niezbędne jest do tego słońce.

Usuwamy największe, zwłaszcza wieloletnie, chwasty oraz krzewy. Glebę obficie podlewamy i wyrównujemy grabiami. Przykrywamy powierzchnię gruntu grubą folią. Jej brzegi przysypujemy ziemią aby nie poderwał jej wiatr. Folię pozostawiamy na ok. 2 miesiące.

W tym czasie intensywnie operujące słońce spowoduje wzrost temperatury pod folią. Dzięki temu następuje szybkie kiełkowanie nasion chwastów, które jednak zginą zanim wydadzą kolejne pokolenie. Wzrost temperatury spowoduje także odkażanie gleby. W pewnym stopniu zostanie ona oczyszczona z nicieni i mikroorganizmów chorobotwórczych.

Po odkryciu gruntu należy rozsypać kilkucentymetrową warstwę kompostu i posadzić  lub posiać rośliny. Nie należy przekopywać podłoża i nie usuwać resztek chwastów, aby nie wyciągnąć na powierzchnię i nie zmobilizować do kiełkowania nasion chwastów zalegających głębiej w glebie.