Fiołek wonny — Viola odorata

Fiołek wonny — Viola odorata

Fiołki uważane są za roślinę, która rośnie sama, trzeba jednak pamiętać, że im lepsze warunki im zapewnimy, tym ładniejsze wydadzą kwiaty. Ponadto warto postarać się o odmianę o większych i ciemniejszych kwiatach (są też odmiany różowe i karminowofioletowe).

Fiołki można sadzić wszędzie z wyjątkiem suchych gleb piaszczystych, najlepiej jednak udają się na glebie żyznej, próchnicznej i wilgotnej. Fiołki mogą rosnąć pod drzewami i krzewami, gdyż znoszą cień, a lubią półcień, ale można je sadzić w miejscach słonecznych, gdzie nawet obficie kwitną, choć kwiaty mają krótsze łodyżki.

Najłatwiej rozmnażać fiołki przez oddzielenie młodych roślinek wyrastających na długich „wąsach” — rozłogach. Robi się to w czerwcu, po zakończeniu kwitnienia. Małe roślinki dobrze jest posadzić najpierw na rozsadniku nawiezionym kompostem i starannie podlewać. Po 4 tygodniach, gdy się dobrze ukorzenią sadzi się je na miejsce stałe w rozstawie 15X15 cm lub 20 X 20 cm, gdyż dość silnie się rozrastają.

Praktykowane bywa również rozmnażanie przez podział roślin przed kwitnieniem lub w sierpniu.

Na wielkość kwiatów dobrze wpływa ściółkowanie wiosną gleby między fiołkami dobrze rozłożonym obornikiem. Obornik można zastąpić torfem, lecz wtedy zalecane jest 2—3 krotne podlewanie roślin gnojowicą w okresie od kwietnia do lipca.