Niezapominajka — Myosotis spp.

Niezapominajka — Myosotis spp.

Jako rośliny ozdobne uprawiane są ogrodowe odmiany niezapominajki leśnej (Myosotis silvatica). Powszechnie spotykana nad wodami i rowami niezapominajka błotna (Myosotis palustris) nie nadaje się do tego celu. Odmiany ogrodowe mają miękko owłosione liście i kwiaty niebieskie o różnym natężeniu tej barwy, zdarzają się jednak odmiany różowe. Kwitną od drugiej połowy maja do końca czerwca.

Niezapominajki nadają się przede wszystkim na wąskie rabaty i obwódki, a także na kwiat cięty.

Dobrze rosną na przeciętnej glebie, pod warunkiem, że jest stale wilgotna. Regularne i dość obfite podlewanie jest głównym zabiegiem pielęgnacyjnym. Ważną zaletą niezapominajek jest ich upodobanie do cienistego miejsca. Dzięki temu można zakładać z nich rabaty tam, gdzie większość roślin nie chce kwitnąć.

Kupioną rozsadę sadzi się w końcu kwietnia lub w pierwszej połowie maja, co 15 cm. Jeżeli jest doniczkowana to można ją sadzić nawet po zakwitnięciu.

Aby otrzymać rozsadę na działce trzeba wysiać nasiona na rozsadniku w czerwcu. Z 2 gramów nasion uzyskuje się 1000 sztuk rozsady. Wysiewa się je rzutowo na powierzchni 50 X X50 cm. Po miesiącu siewki pikuje się w rozstawie 5X5 cm, a kiedy zaczynają się rozkrzewiać, przesadza na zapasowy zagon lub na miejsce stałe. Na zimę przykrywa się je liśćmi, lepiej jednak gałązkami drzew iglastych.