Pędzenie Tulipanów

Pędzenie Tulipanów.

Cebule tulipanów przeznaczone do pędzenia należy przez lipiec i sierpień przechowywać w temperaturze 20—23°C, od września zaś do chwili posadzenia — w temperaturze około 17°C. Do doniczek z ziemią wsadza się je w okresie od połowy września do połowy października. Im wcześniejsze, np. 'Brillant’ 'Starr, 'Couleur Cardinal’ — tym wcześniej, im późniejsze, np. odmiany z grupy papuzich — tym później. Ścisłe terminy pędzenia dla poszczególnych odmian podane są w cennikach i katalogach roślin cebulkowych.

Do napełniania doniczek bierzemy ziemię kompostową lub z górnej próchnicznej warstwy w najlepiej uprawianym miejscu na działce i dodajemy piasek w stosunku 3 części ziemi: 1 część piasku. W doniczki o średnicy 11—13 cm sadzimy po 3—5 cebul, w mniejsze — po jednej. Cebule wciskamy do ziemi na taką głębokość, aby ich wierzchołki wystawały. Doniczki przykrywamy kołpakami z papieru lub przewróconą do góry dnem doniczką, przenosimy do piwnicy o temperaturze około 9°C i trzymamy tam przez 2—3 miesiące. Podlewamy je 1—2 razy w tygodniu. Gdy liście osiągną wysokość 6—8 cm i można między nimi wyczuć palcami pąk kwiatowy, doniczki przenosimy do mieszkania i trzymamy parę dni w temperaturze około 15°C. Następnie ustawiamy je w najcieplejszym miejscu (20—23°C) nadal przykryte kołpakami. Tulipany późniejszych odmian mogą być pędzone w niższej temperaturze, około 18°C. Po przeniesieniu do mieszkania podlewamy tak, aby ziemia była stale wilgotna. Wodę trzeba lać bezpośrednio na ziemię, nie na cebule. Nie wolno też dopuszczać do dużych wahań temperatury, gdyż są one główną przyczyną niepowodzenia w uprawie.

Gdy nad liśćmi ukaże się pęd kwiatowy, zdejmujemy kołpaki. Rośliny z rozwiniętymi kwiatami ustawiamy w chłodniejszym miejscu, np. blisko okna, aby dłużej kwitły. Wczesne odmiany zakwitają mniej więcej po miesiącu od chwili przeniesienia do mieszkania, późne — po 6 tygodniach.

Po opadnięciu płatków rośliny podlewamy rzadziej i tylko do chwili, gdy liście zaczną żółknąć. Gdy liście całkowicie zaschną, wyjmujemy cebule, oczyszczamy z liści oraz korzeni i przechowujemy w suchym miejscu, a we wrześniu sadzimy na działce.