Odchody zwierzęce

Odchody zwierzęce.

Świeży nawóz bydlęcy lub koński jest dla działkowicza na ogół trudno dostępny. Ogrodnicy mogą kupić suchy i sproszkowany nawóz w workach, który jest w handlu zresztą od niedawna. Od dawna natomiast jest w sprzedaży peruwiańskie guano.

Guano. Jest to od dawna znany i ceniony nawóz odkryty na wybrzeżu Peru w połowie ubiegłego stulecia. Nieco później odkryto go także na wybrzeżach Nowej Funlandii. Od tysięcy lat na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej gromadziły się pokłady odchodów ptaków morskich, żyjących tam w milionowych koloniach i żywiących się najróżniejszymi rybami żyjącymi w rejonach oddziaływania zimnego prądu Humboldta. Pod wpływem podzwrotnikowego klimatu odchody te ulegają powolnemu rozkładowi i zamieniają się w złoża jedynego w swoim rodzaju, cennego nawozu organicznego.
Do niedawna olbrzymie ilości tego naturalnego nawozu transportowano statkami do krajów, gdzie ceniono działanie nawozów organicznych. Zrozumiałe, że przy tak intensywnej eksploatacji doża są już na wyczerpaniu. Ten bardzo cenny nawóz można obecnie kupować tylko w niewielkich ilościach i po wysokich cenach. Używa go się do nawożenia roślin pokojowych.

Nawóz kurzy. Nawóz ten, pospolicie zwany kurzeńcem, często zastępuje guano. W związku z rozwojem dużych ferm drobiarskich jest on stosowany w całej Europie. Są to przeważnie czyste odchody, bez domieszki ściółki. Sprzedawane są w postaci mączysto-gruzełkowatej lub granulowanej, sfermentowane lub suszone, pod różnymi nazwami. W handlu spotykane są partie tego nawozu bez zawartości antybiotyków.

Należy wiedzieć, że nawozy drobiowe zawierają duże ilości podstawowych składników pokarmowych, np. azotu. Stosowane w dużych dawkach mogą uszkodzić rośliny. Niektórzy producenci nawozów dołączają dokładne zalecenia ich stosowania. Nie należy przekraczać zalecanych dawek (ponieważ u nas nie brakuje tego nawozu w pobliżu dużych ferm, a nie ma informacji co do jego składu chemicznego i sposobów stosowania, zaleca się duża ostrożność w dawkowaniu.). Nawóz kurzy jest doskonałym dodatkiem do wolno rozkładających się substancji organicznych, jak np. liście z drzew, łodygi bylin czy głąby kapuściane. Stosowany w dawce 5—10 kg/m3 bardzo przyspiesza procesy rozkładu.

Odchody bydlęce. W Europie Zachodniej bywają w sprzedaży w postaci suchej — pakowane w worki. Pochodzą one z ferm bydlęcych w Kalifornii albo z terenów pastwiskowych pasów nadmorskich Europy. We Francji natomiast z nawozu tego, zmieszanego z odtłuszczonymi nasionami winogron, otrzymuje się cenny kompost.