Cynia wytworna — Zinnia elegans

Cynia wytworna — Zinnia elegans

Płatki cynii są jakby wycięte z grubego papieru, a liście i łodygi szorstkie. Zasadnicze barwy kwiatów to — żółta, pomarańczowa, różowa i czerwona, wszystkie w bardzo intensywnych odcieniach, często zgaszonych lub rozbielonych. Rośliny te kwitną od lipca do października, mniej więcej po 3 miesiącach od chwili wysiania.

Najczęściej uprawiane są cynie średniej wysokości (około 40 cm), o kwiatach średniej wielkości (średnicy 5—7 cm), — nadające się na rabaty i do cięcia. Specjalnie na kwiat cięty natomiast warto posadzić odmiany wysokie o bardzo dużych kwiatach. W ostatnich latach wyhodowano też cynie karłowe, wyrastające zaledwie do 20 cm i tworzące zwarte, niemal kuliste krzaczki. Kwiaty ich mają średnicę około 4 cm i odznaczają się równie ładnymi barwami jak cynie wysokie. Nadają się na obwódki i na małe bukieciki. Cynie cięte są bardzo cenione, gdyż w wodzie trzymają się do 10 dni. Na rabatach — podobnie jak w wazonach — najefektowniejsze są wielobarwne kombinacje odmian.

Cynie należą do najbardziej wymagających roślin jednorocznych. Dobrze rosną tylko na żyznej, obficie nawożonej i wilgotnej glebie, w miejscach słonecznych. Nie lubią zimnej gleby gliniastej i jeżeli chcemy je uprawiać w takich warunkach, musimy nawieźć zagon dużą ilością piasku i kompostu zwykłego lub torfowego, które należy wymieszać z górną warstwą gleby.

Kto chce mieć bez kłopotu wcześnie kwitnące rośliny, powinien kupić rozsadę wyprodukowaną w ciepłych inspektach. Można też spróbować wysiać cynie do skrzynek w mieszkaniu w końcu marca. Na skrzyneczkę o wymiarach 30X50 cm trzeba przeznaczyć około 3 gramów nasion. Otrzymuje się wówczas około 200 roślin. Skrzynki powinny się znajdować w miejscu o temperaturze co najmniej 18°C. Gdy na powierzchni pojawią się 2 liścienie, a następnie pierwszy liść właściwy, należy cynie przepikować do drugiej skrzynki w rozstawie 5X5 cm albo do małych doniczek, co ułatwi przesadzenie do gruntu.

Rozsadę wysadza się do gruntu po 20 maja, cynie bowiem są bardzo wrażliwe na przymrozki. Rozsadę niskich odmian sadzimy co 15—20 cm, wysokich — co 25—35 cm. Kwitną mniej więcej w 3 miesiące po wysiewie.

Jeżeli nie zależy nam na wczesnym kwitnieniu cynii, można wysiać je na początku maja od razu na miejsce stałe. Na 1 ms trzeba przeznaczyć około- 15 gramów nasion. Nasiona niskich odmian siejemy w rzędy wyznaczone co 15 cm, wysokich — co 25 cm, a po wzejściu przerywamy, pozostawiając rośliny co 10 —20 cm, zależnie od wysokości. W razie obawy przymrozków warto zagon z cyniami osłonić folią lub zastosować inne zabezpieczenie. Cynie z siewu na miejsce stałe kwitną dopiero w sierpniu.

Pielęgnowanie w okresie wegetacji polega przede wszystkim na obfitym podlewaniu. W pierwszej połowie lata dobrze jest zasilić rośliny 2—3 razy jednym z płynnych nawozów.

Cynie ścinamy, gdy są całkowicie rozwinięte.