Zakładanie ogródka zielarskiego cz.1

Zakładanie ogródka zielarskiego

Wielkość grządki, na której będziemy uprawiać zioła, zależy od rodzaju i wielkości ogrodu. Grządka powinna być tak położona, aby w każdej chwili można było zerwać potrzebne liście lub pędy. Zioła wymagają dużo światła. Od nasłonecznienia w dużym stopniu zależy zawartość substancji aromatycznych, a w związku z tym wartość przyprawowa i lecznicza ziół. Zioła jednoroczne wysiewa się corocznie w innym miejscu ogrodu. Można je włączyć w płodozmian roślin warzywnych w roku wyznaczonym dla roślin kwiatowych. W myśl tej zasady zioła można wysiać pasowo na grządkach z kwiatami letnimi. Można też obsiewać nimi brzegi grządek od strony ścieżki głównej. Na pasie szerokości 30—40 cm mogą rosnąć dwa rzędy różnych gatunków ziół. Są one wówczas łatwo dostępne ze ścieżki głównej. Taką metodą szczególnie korzystnie jest uprawiać pietruszkę, koper i szczypiorek.

Niektóre rośliny zielarskie rosną i kwitną tak szybko, że można je wysiewać 2—3 razy w ciągu roku. Dotyczy to głównie kopru zwykłego i trybuli ogrodowej. Wczesną wiosną wysiewa się je między dwoma rzędami warzyw korzeniowych.

takich jak marchew, burak, pietruszka, rzodkiew czy skorzonera. Zanim rośliny te się rozrosną, można już ścinać liście ziół. Cząber ogrodowy wysiewa się tylko raz w roku, najlepiej na grządce z kwiatami letnimi, gdzie można także sadzić majeranek i bazylię. Obie te rośliny są wrażliwe na niską temperaturę i dlatego uprawia się je z rozsady, którą należy wyprodukować we własnym inspekcie lub kupić u ogrodnika. Bazylia jest doskonałą przyprawą do potraw kuchni włoskiej.