Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie.

Trawnik

Kwiecień w ogrodzie, zwłaszcza jego druga połowa, to optymalny termin na zakładanie nowych trawników.

Usuwamy z trawnika chwasty wieloletnie. Na małych powierzchniach możemy zrobić to ręcznie przy pomocy wycinaka lub nawet noża. Większe powierzchnie niestety zwykle wymagają użycia herbicydu.

Jeżeli pogoda uniemożliwiała zasilenie trawnika w końcu marca, teraz powinniśmy zasilić go nawozem wieloskładnikowym. Przy czym o tej porze roku najważniejszy jest azot.

Trawnik po zimie często nie wygląda zbyt pięknie. Ale jeśli o tej porze roku poświęcimy mu wystarczającą dawkę uwagi, to odpłaci nam ładnym i zdrowym wyglądem na przez większość sezonu. Warto przeprowadzić pełną regenerację trawnika.

Warzywnik

Do połowy miesiąca powinniśmy już zakończyć siew bobu, grochu, cebuli, skorzonery, wczesnych odmian pora, marchwi i pietruszki na zbiór letni oraz buraków na botwinkę.

Kończymy sadzenie czosnku i cebuli z dymki. Na szczypior wybieramy dymkę dużą a na cebulę, dymkę drobną lub średnią.

Nie zapominamy o rozsadniku. Przygotowujemy tam rozsadę porów na zbiór jesienny, sałaty na zbiór w maju i czerwcu, kalafiorów, kalarepy i brokułów do użytku w okresie letnim i jesiennym oraz późnych odmian kapusty

Na miejsce stałe sadzimy rozsadę warzyw kapustnych: kalarepy, brokułów, kalafiorów, kapust. Warto przykryć posadzone rośliny włókniną lub folią perforowaną. Przyspieszy to zbiory i utrudnia atak szkodników.

W drugiej połowie miesiąca można sadzić seler i por na najwcześniejsze zbiory

Przygotowujemy rozsadę warzyw ciepłolubnych: pomidorów, papryki, ogórków, dyni, patisonów, cukinii, melonów, arbuzów. Nasiona roślin dyniowatych wysiewamy do doniczek, z którymi będziemy je sadzili, gdyż źle znoszą przesadzanie.

Jeśli nie stronimy od użycia w ogrodzie środków chemicznych, to warto nasiona zaprawiać przed siewem (zwłaszcza marchew, pietruszkę i cebulę) jedną z oferowanych w handlu zapraw nasiennych. Jest także kilka niechemicznych metod zaprawiania nasion.

Sad

Początek miesiąca to ostatni czas na sadzenie drzew z nagimi korzeniami. Wokół posadzonych drzewek formujemy misy z podłoża, aby zatrzymać wodę w obrębie systemu korzeniowego.

Pamiętamy o przycięciu nowo posadzonych drzewek. Jeśli sadzone drzewka nie miały bocznych pędów, to przewodnik przycinamy 80-90 cm nad ziemią. W innym wypadku tniemy przewodnik 30-40 cm nad najwyżej położonym pędem bocznym. Wycinamy także od dołu wszystkie pędy boczne do wysokości 50-60 cm od ziemi. W obrębie koronki pozostawiamy 4-5 symetrycznie rozłożonych pędów, które skracamy o 1/4 do 1/2 długości.

Kończymy cięcie prześwietlające i odmładzające na starszych drzewach i krzewach

Jeżeli lubimy eksperymenty, możemy zainteresować się szczepieniem jabłoni. Kwiecień to dobry miesiąc na taką zabawę. Może uda nam się wyhodować wielo odmianowe drzewko, jedyne na całym świecie? Oczywiście o przygotowaniu i przechowaniu zrazów myśleliśmy dużo wcześniej.

Początek miesiąca to ostatnia chwila na dokładne obejrzenie pędów porzeczek i ręczne oberwanie nienaturalnie powiększonych pąków. Zostały one zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. To samo zjawisko możemy zauważyć niekiedy na leszczynie, gdzie występuje wielkopąkowiec leszczynowy.

W rejonach występowania torbieli śliw, raka bakteryjnego i brunatnej zgnilizny drzew pestkowych stosujemy opryski chemiczne zgodnie z terminarzem ochrony roślin

Jeżeli na rosnących pędach jabłoni zauważymy biały, mączysty nalot należy je wycinać. Systematyczne działanie ogranicza dalsze rozprzestrzenianie się mączniaka jabłoni i pozwala wyeliminować konieczność chemicznego oprysku.

Sadzimy przygotowane późną jesienią sadzonki porzeczek i winorośli. Możemy posadzić je od razu na miejsce stałe lub na wydzielony zagon, gdzie podrosną i skąd wybierzemy do dalszej uprawy najlepsze egzemplarze

Przycinamy pędy jeżyny bezkolcowej, usuwając te, które już kwitły. Zostawiamy tylko pędy młode i silne

Rośliny ozdobne

Kwiecień w ogrodzie to czas kończenia prac porządkowych po zimie. Wygrabiamy liście, wycinamy stare pędy bylin, zdejmujemy zimowe okrycia, usuwamy chwasty, spulchniamy glebę między roślinami

Wysiewamy do gruntu nasiona jednorocznych kwiatów np. groszek pachnący, nagietki, eszolcję, maciejkę, dimorfotekę, słonecznik, godetię, smagliczkę, rezedę, klarkię i inne

Przygotowywaną w domu rozsadę kwiatów hartujemy, przygotowując do wysadzenia do gruntu. Odporne na przymrozki np. lewkonie sadzimy do gruntu.

Przesadzamy i dzielimy ogromną większość bylin

Na rozsadniku wysiewamy nasiona bylin: orliki, rudbekie, żagwiny, gęsiówki, dzwonek karpacki, dzielżan.

Produkowaną rozsadę szałwii błyszczącej i żeniszka meksykańskiego uszczykujemy nad 4 parą listków aby pobudzić ją do lepszego krzewienia

Dbamy o produkowaną rozsadę i sadzonki pelargonii, fuksji, koleusów, złocieni, niecierpków. Sprawdzamy zdrowotność roślin, dbamy o dostęp światła i odpowiednią wilgotność

Byliny, które nie znoszą przesadzania (np. łubiny, łyszczec, smagliczka skalna) wysiewamy od razu na miejsce stałe.

Zasilamy kwitnące i przygotowujące się do kwitnienia rośliny cebulowe

Możemy rozmnażać przez odkłady większość krzewów ozdobnych. To bardzo prosta i skuteczna metoda

Warto ściółkować glebę pod krzewami. Najbardziej wdzięczne będą za to krzewy płytko się korzeniące np. wrzosy, azalie, oczary. Oprócz tradycyjnej kory warto korzystać np. ze skoszonej trawy, z którą często nie mamy co począć.

Sadzimy róże oraz inne krzewy i drzewa ozdobne

Połowa i koniec miesiąca to dobry czas do sadzenia bulw mieczyków. Wcześniej można je zaprawić środkiem grzybobójczym. Drobne bulwy przybyszowe warto posadzić już na początku miesiąca, co pozwoli im na dłuższą wegetację i przyspieszy kwitnienie. Sadzimy też krokosmię.

To miesiąc kiedy koniecznie musimy zadbać o róże. Rozgarniamy kopczyki, zdejmujemy osłony i przycinamy. Sposób cięcia zależy od rodzaju róż. Róże rabatowe tniemy nad 5-6 oczkiem, ok. 1 cm nad pąkiem który zostawiamy. Jeśli przytniemy bliżej pąka, często on zaschnie, natomiast dalsze cięcie spowoduje zaschnięcie końcówki pędu, która może stać się źródłem chorób grzybowych.

Przycinamy krzewy, które kwitną na pędach tegorocznych, ale w okresie letnim. np. budleję Davida, niektóre hortensje. Więcej o cięciu hortensji.

W skrzynkach i pojemnikach sadzimy bratki, stokrotki, niezapominajki i pierwiosnki

Powinniśmy zadbać o rośliny doniczkowe. Przesadzamy je, dzielimy, uzupełniamy podłoże, nawozimy

Staw

Sadzimy nowe rośliny. Kępy które nadmiernie się rozrosły możemy podzielić.

Jeżeli temperatura wody w stawie wzrosła powyżej 10 st. C, możemy wpuścić do niego ryby zimujące do tej pory w akwarium. W ciepłe dni musimy je już karmić.

Montujemy w stawie fontanny, filtry i inne urządzenia zdemontowane przed zimą.

Zalecenia ogólne

Przeprowadzamy nawożenie większości roślin. Nie ograniczamy się wyłącznie do nawozów mineralnych. Prawdziwym skarbem ogrodnika jest kompost i powinniśmy wykorzystywać go jak najwięcej. Jak przygotować kompost?