Róże wielkokwiatowe

Wielka liczba odmian róż utrudnia dokonanie wyboru, który jest przecież ważny, gdyż rośliny te zajmują miejsce na działce przez wiele lat. Aby choć w części zorientować czytelnika w tym bogactwie, omówimy podstawowe grupy z ich ważniejszymi przedstawicielami.

Róże wielkokwiatowe. Są to powszechnie uprawiane tzw. róże szlachetne —mieszańce herbatnie o dużych kwiatach osadzonych pojedynczo na długich łodygach. Działkowcy sadzą je najchętniej, zwłaszcza ci o zamiłowaniach kolekcjonerskich, gdyż w grupie tej istnieje mnóstwo odmian, a więc jest w czym wybierać i jest się czym pochwalić. Każdy prawie działkowiec szuka nowości, ale wśród starszych odmian też znajdzie wartościowe i piękne. Do takich należą np. odmiana Madame A. Meilland — o wielkich kwiatach i zdrowych, lśniących liściach, silnie rosnąca, odporna na choroby i wytrzymała na mrozy, Baccara — o miniowoczerwonych kwiatach, wyjątkowo trwałych, doskonałych do cięcia, Montezuma, Super Star i Sutters Gold. Z nowszych duże uznanie zdobyły intensywnie różowe Carina i Romantica, cielistoróżowa, pięknie pachnąca Carla i kremowo-biała Pascali o kwiatach pięknie zbudowanych. Niemniej atrakcyjna jest odmiana Papa Meilland, odznaczająca się wielkimi kwiatami, o bardzo ciemnej aksamitnej purpurze, wspaniale pachnącymi. Amatorom oryginalnych barw róż można polecić srebrzystoniebieską Sterling Silver, jasnofioletową Mainzer Fastnacht i pomarańczowobrązową Wiener Charme.

Spośród budzących zainteresowanie nowości można wymienić odmianę Pharaon — o bardzo efektownych, ciemnoczerwonych kwiatach, Kronenbourg – o wielkich kwiatach z płatkami wewnątrz purpurowymi, zewnątrz kremowozłotymi, Kónigliche Hoheit – również o bardzo dużych, cielistoróżowych kwiatach i Casanova — o kwiatach złotomorelowych.

Róże wielkokwiatowe nadają się raczej na kwiat cięty, mniej zaś zdobią działkę, co trzeba uwzględnić przy rozmieszczaniu. Najbardziej rozpowszechnione są w formie krzaczastej – łatwiejszej do okrycia i tańszej, są jednak amatorzy tych róż prowadzonych w formie piennej (tj. szczepionych na wysokim pniu), które jednak należą do rzadkości na rynku. Jeżeli uda się kupić, to najlepiej wyznaczyć im miejsce wzdłuż głównej drogi na działce.