Żagwin zwyczajny — Aubrieta deltoidea

Żagwin zwyczajny — Aubrieta deltoidea

Jest to jedna z najlepszych bylin skalnych. Rozrasta się szeroko, tworząc gęste, niskie poduszki, pokrywające się zwartą masą drobnych kwiatków. Szczególnie efektowne są odmiany o kwiatach karminowych, różowych lub fioletowych. Znane są też odmiany o kwiatach niebieskich. Żagwin kwitnie od drugiej połowy kwietnia do czerwca i śmiało można go wówczas nazwać największą ozdobą rabaty skalnej.

Właściwy efekt daje wówczas, gdy zajmuje dość dużą powierzchnię: na niewielkich rabatach — o wymiarach 40X40 cm, na większych zaś — nawet 60 X 60 cm.

Najlepiej rośnie na glebie lekkiej i przepuszczalnej, zawierającej trochę wapnia. Jak prawie wszystkie rośliny skalne wymaga dużo słońca, ale można go umieścić także w nieco zacienionej części rabaty.

Dla działkowców najmniej kłopotliwe jest rozmnażanie tej rośliny przez podział. Najlepiej robić to w sierpniu. Można też wysiewać nasiona żagwinu w kwietniu na rozsadniku i pielęgnować jak rozsadę kwiatów jednorocznych, a we wrześniu przesadzić na miejsce stałe. Rośliny sadzi się co 15—20 cm. Zakwitają w następnym roku po przesadzeniu.