Ograniczenie występowania azotanów i azotynów w warzywach

Ograniczenie występowania azotanów i azotynów w warzywach.

Jeżeli w uprawie warzyw stosujemy nawozy mineralne a zależy nam na najwyższej jakości plonu, to powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość azotanów i azotynów. Jest to istotny problem zwłaszcza w uprawie tzw. nowalijek, czyli warzyw uprawianych na najwcześniejszy plon. Podaję kilka prostych sposobów na ograniczenie kumulowania się azotanów i azotynów w warzywach. Stosowanie się do tych rad pozwala zmniejszyć zawartość tych niebezpiecznych związków nawet o kilkadziesiąt procent.

1

Ograniczenie nawożenia mineralnego do niezbędnego minimum. Wiąże się z tym konieczność wykonania analizy gleby i dostosowania dawek nawożenia do wyników tej analizy.

2

Niestosowanie nawożenia pogłównego przy uprawie warzyw o najkrótszym okresie wegetacji (sałata, rzodkiewka). Przy uprawie innych warzyw ostatnia dawka nawozu powinna być dostarczona najpóźniej 6 tygodni przed zbiorem.

3

Systematyczne i obfite nawadnianie znacząco obniża zawartość azotanów i azotynów. Zwłaszcza przed zbiorem nie powinniśmy żałować wody.

4

Uprawa warzyw na stanowisku słonecznym. Pochmurna pogoda zwiększa zawartość azotanów, zwłaszcza w warzywach liściowych.

5

Istnieją duże różnice w kumulowaniu azotanów przez różne odmiany warzyw. Zauważono także, że np. odmiany szpinaku o gładkich liściach gromadzą mniej azotanów niż odmiany o liściach karbowanych.

6

Pora zbioru. Optymalnym terminem jest dzień po okresie słonecznym. Warzywa liściowe powinniśmy zbierać w drugiej połowie dnia.

Powyższe rady są wręcz banalnie proste. Ale przede wszystkim bardzo skuteczne. I warto o nich pamiętać, jeśli zależy nam na jakości warzyw.