Konwalia majowa — Convallaria majalis

Konwalia majowa — Convallaria majalis

Konwalia ogrodowa ma kwiaty większe i liczniejsze od leśnej, odznaczające się niepowtarzalnym urokiem i zapachem. Kwitnie w drugiej połowie maja. Uprawiana jest przede wszystkim na kwiat cięty.

Wymaga gleby raczej żyznej, próchnicznej i średnio wilgotnej lub wilgotnej. Można ją posadzić pod drzewami (doskonale rośnie w cieniu) lub przy ogrodzeniu, lecz z dala od innych roślin, gdyż rozrasta się intensywnie, zajmując „nie swoje” miejsce. Aby temu zapobiec można wkopać w ziemię na głębokość 0,5 m przegrodę z papy lub blachy.

Kłącza konwalii, pocięte na odcinki 5—6-centymetrowe, sadzi się w październiku, a nawet w pierwszej połowie listopada, co 15—20 cm (na 1 m2 przypada około 50 sztuk kłączy), zagłębiając na 2 cm. Zwarty kobierzec i obfite kwitnienie uzyskuje się po 3—4 latach. Przy uprawie na kwiat cięty sadzi się je w rzędy wyznaczone co 20—25 cm. Po posadzeniu warto zagony przykryć przegniłym obornikiem lub kompostem.

Konwalie ścina się, gdy większość kwiatów w kwiatostanie jest całkowicie rozwinięta.

Dużą przyjemność może sprawić otrzymanie kwitnących konwalii w zimie. W tym celu wykopuje się w październiku trochę kłączy z pączkami kwiatowymi (pączki te są grubsze i tępo zakończone, w przeciwieństwie do liściowych, które są cieńsze i spiczaste), wiąże w pęczki i dołuje na działce, tzn. przysypuje taką warstwą piasku, aby tylko pączki były widoczne. Zadołowane kłącza trzeba codziennie podlewać. Kłącza powinny być przez tydzień wystawione na działanie mrozu. „Przemrożone” kłącza wyjmujemy z piasku, zwykle w końcu listopada, skracamy im korzenie do długości około 10 cm i sadzimy co 3 cm do skrzynek lub glinianych misek, napełnionych torfem, mchem lub piaskiem. Pączki powinny wystawać nad podłoże. Naczynia ustawiamy w pomieszczenia o temperaturze około 20 °C i przykrywamy tekturowym pudełkiem. Podlewamy i zraszamy konwalie codziennie. Gdy osiągną wysokość 10 cm, zdejmujemy nakrycia i umieszczamy naczynia w widnym miejscu. Tak pielęgnowane rośliny powinny zakwitnąć po 4—5 tygodniach od chwili wniesienia do mieszkania.