Zakładanie ogródka zielarskiego cz.2

Na ciepłych stanowiskach może dojrzewać anyż, którego delikatne liście i nasiona są poszukiwaną przyprawą do wielu potraw, kolendra siewna, podobnie jak anyż, należy do rodziny baldaszkowatych i zawiązuje nasiona w lecie. Używa się jej tak jak kminku, czyli jako przyprawy do warzyw kapustnych, do wypieku Chleba itp. Ogórecznik lekarski odznacza się bardzo silnym wzrostem, w związku z czym wystarczy uprawiać tylko kilka roślin. Można go wysiewać pomiędzy niskimi lub średnio wysokimi kwiatami. Intensywnie niebieskie kwiaty ogóre-cznika pięknie wyglądają wśród nasturcji i nagietków. W naszych warunkach klimatycznych doskonale udaje się rumianek, zarówno uprawiany jako roślina jednoroczna, jak i wieloletnia. Z jego kwiatów sporządza się lecznicze napary. Kwiaty rumianku są także bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły. Rumianek lubi suche i ciepłe miejsca, najlepiej przy żywopłocie lub murku. Rozmnaża się bardzo łatwo przez tzw. samosiejki. Z nasion, które wysypały się jesienią, wiosną rozwijają się nowe siewki. Dzięki tak łatwemu rozmnażaniu rumianek szybko rozprzestrzenia się w całym ogrodzie. Starsze rośliny są doskonałym materiałem do ściółkowania oraz surowcem do sporządzania kompostu.

Rośliną dwuletnią jest pietruszka, której nie powinno brakować w żadnym ogrodzie. Wysiana wczesną wiosną, rośnie przez cały rok, aby w roku następnym wytworzyć kwiatostany, a potem nasiona. Na wiosnę każdego roku powinno się wysiać jeden dłuższy lub dwa krótsze rządki pietruszki. Siew rzędowy jest korzystniejszy niż siew rzutowy. Uprawiając pietruszkę należy przestrzegać następujących zasad:
—    pietruszkę można uprawiać po sobie najwcześniej co 4 lata;
—    duże wymagania pokarmowe pietruszki można zaspokajać tylko kompostem najlepszej jakości i mieszankami organicznymi; nigdy nie należy używać nie rozłożonego nawozu organicznego;
—    należy używać tylko świeżych nasion, które przed wysiewem dobrze jest moczyć przez 15 minut w 2-procentowym roztworze SPS ”, który chroni rośliny przed chorobami grzybowymi. Odległość rzędów powinna wynosić 15—20 cm. Sieje się w rowki głębokości do 2 cm i przykrywa 1-centymetrową warstwę dobrego kompostu. Gleba powinna być stale wilgotna, zwłaszcza w okresie kiełkowania nasion.

W ostrzejszym klimacie powierzchnię gleby można przed zimą nakryć gałęziami ze świerka lub jodły. Warto wiedzieć, że liście pietruszki naciowej odmiany gładkiej zawierają więcej witaminy C niż pietruszki kędzierzawej, chociaż ta druga ma większe walory dekoracyjne i dlatego również nie powinno jej brakować w ogrodzie.