Cykoria sałatowa

Cykoria sałatowa (Cichorium intybus var. foliosum)

Podobnie jak endywia należy do rodziny złożonych. Ostatnio duże zainteresowanie budzi cykoria sałatowa odmiany ‘Zuckerhut’. Została ona wyhodowana przed kilkudziesięciu laty. Osiąga wysokość 30—40 cm, w smaku przypomina endywię, lecz jest od niej odporniejsza na niską temperaturę. Bez przykrycia znosi mróz do — 6°C, a lekko okryta aż do — 10°C. Sieje się ją od stycznia do lipca wprost na miejsca stałe, w rzędy co 30 cm. Rośliny w rzędach należy przerwać pozostawiając siewki co 20—25 cm. Do przezimowania nadają się tylko główki zwarte i dobrze wykształcone. Można je przechowywać w inspekcie, lepiej jednak w listopadzie umieścić je w suchej piwnicy w piasku lub w lekko wilgotnych trocinach. Cykoria uprawiana metodami biodynamicznymi jest delikatniejsza i ma mniej gorzki smak.

Do tej samej rodziny złożonych należy cykoria zwykła. Uprawa jej nie jest trudna nawet w małym ogrodzie pod warunkiem, że gleba jest głęboko uprawiona, żyzna i nawieziona w poprzednim roku dobrze rozłożonym obornikiem. Nasiona wysiewamy pod koniec maja lub na początku czerwca, w rzędy oddalone od siebie o 40 cm. Siewki przerywa się, pozostawiając rośliny co 12—15 cm w rzędzie. Po pierwszym motyczeniu wskazane jest ściółkowanie powierzchni gleby, co gwarantuje utrzymanie właściwych stosunków powietrzno-wodnych aż do późnej jesieni. W listopadzie wykopuje się korzenie widłami szeroko zębnymi, ścina liście na wysokości 3 cm nad korzeniem, uważając, aby nie uszkodzić „serca”. Tak przygotowane korzenie dołuje się w piwnicy. Kiedy skończą się nam zapasy endywii lub cykorii sałatowej, możemy rozpocząć pędzenie cykorii (rysunek). W tym celu korzenie jednakowej wielkości umieszcza się ściśle jeden obok drugiego w wilgotnej ziemi w piwnicy. Po podlaniu przykrywa się je 20-centymetrową warstwą piasku lub torfu. W temperaturze 10—15°C szybko wyrastają młode liście. Zbiór można rozpocząć po 3—4 tygodniach, kiedy nad powierzchnią pojawią się żółte czubki główek cykorii. Korzenie można sadzić partiami, co pozwala przez wiele tygodni zbierać świeżą cykorię.

tmp6c6e-1Pędzenie cykorii zapewnia świeże liście przez całą zimę; czyste korzenie dołuje się w wilgotnej glebie i nakrywa warstwą mieszanki gleby z piaskiem lub torfem.
Pędzenie cykorii w szklarni jest bardzo łatwe. Można go także zastosować do warunków szklarniowych. Przedstawione wyżej możliwości powinny ułatwić ogrodnikowi hobbiście wybór własnej metody uprawy w szklarni lub pod folią.