Sadzenie róż

Sadzenie róż

sadzenie-rozSadzenie róż: najpierw skraca się korzenie do długości 20 cm (u góry z lewej), potem moczy się korzenie w papce z gliny (u góry z prawej); głębokość sadzenia pokazano u dołu

Róże można sadzić jesienią, od października do czasu zamarzania gleby, lub wiosną w kwietniu. Sadzenie jesienne jest korzystniejsze od wiosennego. Przed sadzeniem korzenie należy przez 12—24 godziny moczyć w wodzie oraz skrócić uszkodzone. Podczas sadzenia należy zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie korzeni w dołku. Pojawiające się odrosty korzeniowe najlepiej wyrwać u nasady. Powstałe w ten sposób rany szybko się goją. Rozstawa krzewów zależy od wielkości systemu korzeniowego i siły wzrostu odmiany i wynosi średnio 45 x 45 cm. Krzewy sadzi się głębiej niż rosły w szkółce. Miejsce okulizacji winno znajdować się około 5 cm pod powierzchnią gleby. Kopczyki wokół krzewów sadzonych wiosną rozgarnia się po czterech tygodniach, a pędy skraca nad trzecim oczkiem.

Róże pienne sadzi się na takiej głębokości, na jakiej rosły w szkółce — szyjka korzeniowa powinna się znajdować na równi z powierzchnią ziemi. Podczas sadzenia róż piennych trzeba zwrócić uwagę na kierunek odrastania pnia z podkładki. W tym samym kierunku należy przyginać przed zimą cały krzew do powierzchni gleby w celu zabezpieczenia przed ujemnym wpływem niskiej temperatury.

Róże pnące sadzi się głębiej o 10 cm. Wskazane jest ściółkowanie gleby kompostem z kory, na wpół rozłożonym obornikiem lub liśćmi. Poprawia to strukturę i wilgotność górnej warstwy gleby oraz stymuluje w niej życie. Kompost rozrzuca się po powierzchni gleby na wiosnę, a w razie potrzeby także na jesieni.