Gazania błyszcząca — Gazania splendens

Gazania błyszcząca — Gazania splendens

Gazania prawdopodobnie wkrótce będzie należała do powszechnie uprawianych roślin, gdyż przypomina nieco tak modną obecnie gerberę. Odznacza się wyjątkową rozmaitością barw: ma kwiaty białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowoczerwone, rdzawolila i czerwonobrunatne. Często kwiaty są cieniowane. Wokół środka zwykle płatki są ciemniej zabarwione, co tworzy charakterystyczny pierścień. Kwitnie długo — od lipca do września, jeśli jesień jest pogodna — i dłużej.

Pewną wadą gazanii jest jej wrażliwość na deszcz; w słotne dni zamyka kwiaty już rozwinięte i nie wydaje nowych. W dni pochmurne kwiaty są zamknięte.

Gazania nadaje się na kwiat cięty i do ozdoby ogrodu. Na rabatach najładniej Wygląda w wielobarwnej mieszance, po ścięciu również jest efektowniejsza w wielobarwnych wiązankach niż w jednobarwnych.

Roślina ta może rosnąć na każdej ogrodowej glebie, średnio wilgotnej i przepuszczalnej. Obornik powinien być przekopany na rok przed sadzeniem gazanii, gdyż świeży źle na nią wpływa. Miejsce trzeba jej przeznaczyć słoneczne i zaciszne.

Nasiona gazanii wysiewa się do skrzynek w mieszkaniu w końcu marca. Wschodzą mniej więcej po 10 dniach. Tygodniowe siewki trzeba rozpikować albo przerwać, aby nie rosły gęściej niż co 5 cm.

Do ogrodu gazanię przesadza się w połowie maja, co 20 cm.