Malwa, prawoślaz — Althaea rosea

Malwa, prawoślaz — Althaea rosea

Malwy osiągają 2—3 m wysokości, a ich kwiatostany mają prawie 1 m długości. Chętniej uprawiane są odmiany o kwiatach pełnych, zwłaszcza odmiany rasy Althaea rosea fimbriata flore pleno, o licznych, strzępiastych płatkach. Najpopularniejsze są malwy o kwiatach czysto różowych i purpurowych; są też odmiany o kwiatach białych, żółtych, różowofioletowych i bardzo ciemnych bordo, prawie czarnych. Kwitną od lipca do jesieni.

Malwy wyglądają najładniej w grupach na tle ścian altany. Rośliny te wymagają gleb żyznych i dość wilgotnych, nieźle rosną na piaszczystych nawiezionych obficie kompostem, nie lubią natomiast zwięzłych i mokrych. Najlepiej kwitną w pełnym słońcu.

Uprawa jest bardzo łatwa. Nasiona wysiewa się w czerwcu na rozsadniku. Aby otrzymać 100 roślin, trzeba wysiać około 3 gramów nasion na powierzchni 50X50 cm. Gdy siewki mają 2—3 liście, możemy je od razu przesadzić z dużą bryłą ziemi na miejsce stałe, w odległościach 40—50 cm. Można też przesadzić je na zapasowy zagon co 20 cm, a na miejsca stałe przenieść w kwietniu następnego roku. Na zimę warto je przykryć liśćmi.

Wyrośnięte rośliny czasem trzeba przywiązywać do palików, gdyż mają skłonność do wylegania.