Ochrona Jabłoni cz.1

Ochrona Jabłoni

W czasie wilgotnej i ciepłej pogody niemal wszystkie odmiany zagrożone są wystąpieniem parcha jabłoni i dlatego konieczne jest opryskiwanie drzew (w Polsce mamy odmiany zupełnie odporne na tę chorobę, nadające się do uprawy w ogrodach i na działkach, są to np. ‘Prima’, ‘Priam’, ‘Priscilla’, ‘Novamag’ ). W ogrodzie zazwyczaj wystarczają dwa zabiegi środkami siarkowymi, pierwszy tuż przed kwitnieniem, a drugi bezpośrednio po kwitnieniu. Podczas pierwszego opryskiwania stosuje się dawkę 50 g/10 l wody, podczas drugiego 30 g/10 l. Można także stosować 60 g Bio-S-, preparatu, który oprócz siarki zawiera także substancje organiczne. Zwalczanie mączniaka można ograniczyć do usuwania porażonych pędów zarówno w zimie, jak i podczas kwitnienia, co jest skuteczniejsze niż chemiczne zwalczanie tej choroby.

Kwieciak jabłkowiec rzadko wyrządza szkody. Jego występowanie można ograniczyć przez zakładanie wczesną wiosną na pniach opasek z tektury falistej. Chrząszcze chowają się tam w nocy lub podczas chłodnej pogody. Opaski odwiązuje się codziennie we wczesnych godzinach rannych lub po okresie chłodów, by wytrzepać i zniszczyć chrząszcze. Przy ciepłej pogodzie w godzinach południowych można silnymi uderzeniami w gałęzie strącać chrząszcze z drzew.

tmpc33d-1Jaja, larwy i osobniki dorosłe znanych owadów pożytecznych: złotooka (z lewej) i biedronki (z prawej); zielone jaja złotooka o długich, nitkowatych podstawkach składane są niekiedy pojedynczo, ale najczęściej grupowo; larwy są bardzo ruchliwe i żywią się różnymi szkodnikami, głównie mszycami; również dorosły owad zjada duże ilości mszyc; znanych jest 25 gatunków biedronek — naturalnych wrogów mszyc; biedronki i jej larwy są bardzo żarłoczne — jedna larwa może w swoim życiu zniszczyć ponad 500 mszyc.