Rodzynki Herat Abjosh

Rodzynki Herat Abjosh

Herat to trzecia co do wielkości prowincja Afganistanu, położona w zachodniej części kraju. Posiada cenne dziedzictwo architektoniczne i od dawna jest ważnym ośrodkiem sztuki i nauki, z bogatą tradycją muzyki, kaligrafii, malarstwa, astronomii i filozofii. Obszar ten słynie z doskonałej jakości rodzynek i licznych odmian winorośli – ponad 120 – których uprawa według kalendarza arabskiego sięga prawie pięćset lat wstecz. Historia winogron z Heratu jest owiana tajemnicą, ale przypuszcza się, że około 2000 pne mogły być uprawiane przez koczowniczy lud, który rozprzestrzenił się w Azji Środkowej w tej epoce. Przed wybuchem wojny sowiecko-afgańskiej w 1979 r. Afganistan stanowił 60% światowej produkcji rodzynek Abjosh i był największą uprawą w kraju. Obecnie zarejestrowane są 44 rodzaje winogron, w tym siedem najwyższej jakości. Z pomocą Uniwersytetu w Heracie Prezydium Herat Abjosh Raisins przeanalizowało i sklasyfikowało 27 odmian winogron według ich kształtu, koloru, konsystencji i zastosowania. Odmiana winogron Fakhery, używana do produkcji rodzynek Abjosh, jest unikalna dla Heratu i Kandaharu. Świeże winogrona rosną w kolorze białym lub jasnoróżowym i mogą być spożywane jako winogrona stołowe lub wykorzystywane do produkcji rodzynek Abjosh.
System treningu winogron to ta sama metoda, która jest stosowana od pięciu wieków. Dobrze pasuje do geografii i klimatu Heratu. Przeszczepy lub sadzonki sadzi się w rowach o głębokości 1 metra i szerokości 60 centymetrów, rozciągających się ze wschodu na zachód. Południowa krawędź rowu stopniowo zanika, a ziemia tworzy ścianę skierowaną na południe, tworząc trójkąt prostokątny, o który będzie się opierać winorośl. Winorośl będzie nadal rosła pod tym kątem. Sporadycznie stosuje się tylko naturalne nawozy i pestycydy – takie jak siarka – i to w niewielkich ilościach. Sierpień i wrzesień to bardzo słoneczne i gorące miesiące, które przynoszą bardzo wysoki procent cukru w ​​winogronach, do 18%, tuż przed zbiorami. Zbiory rozpoczynają się na początku września i trwają trzy miesiące.
Przed rozpoczęciem fazy suszenia jagody wrzuca się na kilka sekund do wrzącej wody, aby lekko popękać skórkę bez uszkadzania wnętrza owocu. Proces ten nazywa się „abjosh”, od którego rodzynka bierze swoją nazwę. Przyspiesza to czas potrzebny do wyschnięcia owoców. Winogrona są następnie umieszczane na słońcu do sześciu dni. W przeciwieństwie do innych rodzynek suszonych w bezpośrednim świetle słonecznym, ta odmiana pozostaje jasna, zmienia kolor na złoty i pozostaje delikatna. Rodzynka jest duża i wydłużona, a nasiona są nadal obecne w suszonych owocach.