Szałwia błyszcząca — Salvia splendens

Szałwia błyszcząca — Salvia splendens

Szałwia jest na ogół znana z kwietników miejskich, gdzie ją często sadzą ze względu na wyjątkowo intensywną, szkarłatno-czerwoną barwę. Przeciętna wysokość tej rośliny wynosi 30-40 cm. Kwiaty, zebrane w regularne, wąskie kłosy, kwitną nieprzerwanie od końca czerwca do października.

Szałwia nadaje się głównie na duże kwietniki i rabaty, tworzące jaskrawe plamy, które kontrastują z szarzyzną domów i ulic miejskich. Na działce staje się elementem agresywnym i przytłacza inne kwiaty, toteż jej tłem powinna być ciemna, spokojna zieleń.

Szałwia wymaga żyznej gleby, od dawna będącej w uprawie oraz wilgotnej. Lubi też dużo słońca, choć kwitnie i w lekkim półcieniu.

Rozsady szałwii nie warto produkować samemu, gdyż łatwo ją nabyć w każdym większym mieście. Do gruntu wysadza się ją po 20 maja, przymrozki bowiem są dla niej wybitnie szkodliwe. Sadzimy w rozstawie 20X20 cm. Gdy tylko się przyjmie, trzeba uszczknąć końce pędów, aby rośliny silnie się rozkrzewiły.

Pielęgnowanie polega przede wszystkim na obfitym podlewaniu i wycinaniu przekwitłych kwiatostanów, które szpecą rośliny.