Orzech laskowy sadzenie cięcie

Orzech laskowy Sadzenie. Leszczyna korzeni się płytko, nie wymaga głębokich i bardzo żyznych gleb. Jak już wspomniano, krzewy mogą pełnić w ogrodzie rolę osłony chroniącej przed wiatrem itp. Sadzi się je w odstępach co 3—4 m, do dołków szerokości i głębokości około 0,8 m. Do krzewów rosnących na skłonach warto doprowadzić wodę deszczową specjalnymi rowkami czy rynienkami. Jesienią lub zimą glebę pod krzewami trzeba ściółkować.

Podczas sadzenia skraca się tylko nieznacznie korzenie. Pędy przycina się dopiero po przyjęciu się krzewów. Kwiaty leszczyny są jednopłciowe, tzn. kwiatostany męskie i żeńskie rosną na tym samym krzewie, lecz oddzielnie. Są to rośliny wiatropylne. Samozapylenie jest niemożliwe, dlatego trzeba sadzić kilka odmian nawzajem się zapylających.

tmp6f45-1Cięcie leszczyny: z lewej — drzewo niskopienne, w zimie skraca się 25% pędów owoconośnych; z prawej — krzew bezprzewodnikowy, pędy owocujące skraca się na dwa oczka nad ostatnim kwiatem żeńskim.

Cięcie. Kwiaty, a więc i owoce, rozwijają się tylko na młodych pędach. W związku z tym trzeba tak ciąć krzewy, aby wytworzyły jak najwięcej młodych pędów. Od momentu posadzenia formuje się krzew z trzema pędami, które powinny się rozgałęziać na wysokości około 50 cm i tworzyć silną koronę.

Mniej więcej po 15 latach trzeba krzewy mocno odmłodzić, gdyż maleje ich zdolność owocowania. Zabieg taki polega na skróceniu grubych gałęzi 30 cm nad powierzchnią gleby, najlepiej późną jesienią. Wyrastają z nich na wiosnę liczne pędy. Należy wtedy na każdej gałęzi zostawić po trzy najsilniejsze pędy, z których formuje się nowy, odmłodzony krzew leszczyny. Krzewy leszczyny żyją do 100 lat.

Zbiór. Orzechy można zbierać jeszcze z zieloną osłoną albo też kiedy łatwo z niej wypadają. Przedwcześnie zebrane owoce mają gorszy smak, a ich jądra bardzo się kurczą. Wczesne odmiany dojrzewają w sierpniu, a późne, jak np. ‘Cud z Bollweiler’, dopiero w październiku. Zebrane owoce suszy się w miejscu przewiewnym i zacienionym, rozłożone cienką warstwą. Należy je często przewracać, aby uniknąć pleśnienia.