Kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini.

Grzyb wywołujący kędzierzawość liści brzoskwini zimuje na powierzchni kory, nie tylko drzew które atakuje ale także sąsiednich, również innych gatunków. Patogen poraża zarówno drzewa brzoskwiń jak i nektaryn.

Liście są mocno pomarszczone, karbowane, wyraźnie poskręcane, miejscami przebarwione na czerwono. Porażeniu ulegają także kwiaty, pędy i owoce.

Jego występowanie obniża plonowanie, zmniejsza przyrosty a roślina staje się bardziej wrażliwa na mróz.

Zabiegi przeciwko tej chorobie muszą być przeprowadzone w okresie bezlistnym. Kędzierzawość liści brzoskwini najskuteczniej zwalczymy przez podwójny oprysk. Jesienią, po zrzuceniu liści przy użyciu Miedzianu 50 WP i pod koniec zimy przy zastosowaniu Syllitu lub ponownie Miedzianu (w stężeniu 1%). Ten drugi oprysk wykonujemy najpóźniej w momencie pękania pąków, gdyż wtedy następuje infekcja. Często termin oprysku przypada już pod koniec stycznia lub w lutym. Wtedy wybieramy cieplejszy dzień, o temperaturze powietrza powyżej 5-6 stopni Celsjusza.

Opryski wykonujemy bardzo dokładnie, przy użyciu dużej ilości cieczy, starając się aby preparat dostał się do różnych zakamarków kory. Nie zapominamy o oprysku wierzchołka korony i drzew sąsiadujących z naszymi brzoskwiniami i nektarynami.

Dodatkowe zabiegi to wycinanie w czasie wegetacji porażonych wierzchołków pędów, obrywanie porażonych liści i dolistny oprysk 0,5% mocznikiem.