Portulaka wielkokwiatowa — Portulaca grandiflora

Portulaka wielkokwiatowa — Portulaca grandiflora

Portulaka jest niewielką rośliną (15—20 cm) płożącą się po ziemi. Łodygi i liście ma mięsiste, wałeczkowate. Kwiaty są raczej duże, o nieco falistych, jedwabnych płatkach i żółtych środkach. Odznaczają się pięknymi czystymi barwami — są białe, ceglastoczerwone, szkarłatne, różowe, żółte i pomarańczowe. W pełnej krasie prezentują się niestety tylko w dni słoneczne, przy pochmurnej bowiem pogodzie płatki się stulają. Kwitnienie trwa od pierwszych dni lipca do października.

Portulaka nadaje się przede wszystkim na obwódki rabat z wyższych roślin, a także do uzupełniania ogródków i rabat skalnych. Można też tworzyć z niej kobiercowe rabaty. Wówczas najlepiej wysiać mieszankę nasion (odmiany w różnych kolorach), uzyskując bardzo efektowny, wielobarwny dywan.

Roślina ta wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej oraz słonecznego stanowiska.

Wysiewa się ją w końcu kwietnia, wyznaczając rzędy co 15 cm. Nasiona, które są bardzo drobne (na 1 m² wystarczy 0,5 g nasion), należy zmieszać z suchym, drobnoziarnistym piaskiem i wysiewać na powierzchni wyznaczonych rzędów (nie w rowki), a następnie lekko uklepać. Po wzejściu rośliny trzeba przerwać tak, aby znajdowały się co 10 cm. Portulaka zakwita w 10 tygodni po wysiewie.