Nieśmiertelnik, suchołuska blaszana — Helichrysum bracteatum

Nieśmiertelnik, suchołuska blaszana — Helichrysum bracteatum

Jak łatwo domyślić się z nazwy, jest to roślina o kwiatach łatwych do zasuszenia i bardzo trwałych. Są one nieco podobne do chryzantem drobnokwiatowych, czerwone, pomarańczowe, rdzawe, żółte, ciemnoróżowe, amarantowe i białe, osadzone na łodygach wysokości 50—60 cm. Chętnie sadzona jest też odmiana niższa, o mniejszych kwiatach, delikatnej różowej barwy. Wszystkie kwitną od lipca do października.

Nieśmiertelniki uprawia się na kwiat cięty do suchy.\h bukiecików i jesienno-zimowych wiązanek z innymi suchymi roślinami (kwiatostany traw, gałązki z jagodami itp.).

Rośliny te wymagają żyznej, dość wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska.

Najlepiej kupić gotową rozsadę (gdyż powinna być wyprodukowana w inspekcie) i wysadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja, co 25—30 cm. Jeżeli nie możemy dostać rozsady, a mamy nasiona, możemy je wysiać w połowie kwietnia na rozsadniku obudowanym deskami albo nawet w końcu kwietnia na miejsce stałe, w rzędy co 25 cm. Zakwitną jednak dopiero w końcu sierpnia. Ścina się pędy z kwiatami na pół rozwiniętymi, wiąże w pęczki, zawieszając kwiatami w dół w zacienionym miejscu (na słońcu kruszeją).