Owady i roztocze cz.2

tmp8eec-1Owady — szkodniki roślin.

Groźniejsza jest mszyca jabłoniowa (Aphis pomi), którą można poznać po ciemniejszych czułkach i nogach. Masowe występowanie mszyc tego gatunku powoduje silne zwijanie się liści i zahamowanie wzrostu pędów. Na produkowanej przez mszyce słodkiej wydzielinie rozwijają się grzyby sadzaki. Mszyca jabłoniowa może atakować Uście i pędy jabłoni przez całe lato aż do jesieni.

Również niebezpieczna jest mszyca jabłoniowo-babkowa (Dysaphisplcmtaginea). Ma ona barwę ciemnoszarą do niebieskoczarnej. Starsze okazy są pokryte białoszarym nalotem. Efektem żerowania tej mszycy jest silne zwijanie się liści, skręcanie pędów i zahamowanie ich wzrostu. Na ogół mszyce zauważa się, kiedy liście są już mocno zwinięte. Trzeba dodać, że mszyca ta szybko się rozmnaża, dlatego drzewa trzeba kontrolować przy użyciu lupy w odstępach co najmniej tygodniowych, zwłaszcza końce pędów. Kiedy się tylko zauważy pierwsze młode mszyce koloru jasnożółtego, należy zastosować odpowiedni zabieg.

Wspomnieć jeszcze trzeba o mszycy porzeczkowo-czyściecowej ( Cryptomyzus ribis). Powoduje ona powstawanie pęcherzyków na liściach, głównie porzeczek. Pęcherzyki te z czasem czerwienieją, liście porażone wcześniej opadają. Szkody nie są jednak aż tak duże, jak można by sądzić po wyglądzie liści. Mszyce szybko opuszczają krzew, pozostawiając czerwone pęcherzyki na liściach. Wskazana jest okresowa kontrola dolnej strony liści w górnej części krzewu.

Trzeba także wspomnieć o mszycy wiśniowej (Myzus cerasi) i czarnej mszycy fasolowej t Aphisfabae). Szkody na fasoli powodowane przez mszycę fasolową można ograniczyć przez głębszy siew nasion. Mszycy wiśniowej często towarzyszą mrówki, które żywią się słodką wydzieliną mszyc. Mrówki opiekują się mszycami, a właściwie można powiedzieć, iż traktują je jako swoich żywicieli. Przede wszystkim warto odstraszyć więc mrówki, np. przez stosowanie odwaru z mięty, tymianku lub piołunu (500 g świeżego ziela na 10 l wody). Co czynić, jeśli liczebność mszyc staje się niebezpieczna dla roślin? Zważywszy, że owady wymagają powietrza suchego i ciepłego, można opanowane części roślin w godzinach południowych opryskiwać zimną wodą (jeśli to nie szkodzi roślinom). To oczywiście nie zawsze wystarczy. Innymi skutecznymi środkami są maceraty z pokrzyw i preparaty sporządzone z kwiatów złocieni (Pyrethrum). Oczywiste jest, że oprócz mszyc pojawiają się na roślinach jeszcze inne groźne szkodniki, które trzeba skutecznie zwalczać. Większość z nich przedstawiono w tabeli; działkowicz powinien poznać nie tylko szkodniki, lecz również sposoby ich zwalczania.

tmp5319-1tmp7d42-1