Sposób sadzenia róż

Sposób sadzenia róż.

Kupione krzewy róż należy przed sadzeniem dokładnie obejrzeć i jeśli okaże się, że korzenie choć trochę przeschły, trzeba je na kilkanaście godzin zanurzyć w wodzie, a jeszcze lepiej — głęboko zadołować i zalać tak wodą, aby utworzyło się błoto. Następnie przycina się korzenie: zdrowe tak, aby miały długość 15—25 cm, a uszkodzone — aż do zdrowego miejsca.

Róże wielkokwiatowe krzaczaste sadzi się co 40—50 cm, bukietowe co 30—40 cm, pnące zaś co 100 cm. Dołki powinny być takiej wielkości, aby korzenie swobodnie się mieściły; zwykle wystarczą dołki średnicy 30 cm i głębokości również 30 cm. Na dnie dołka usypuje się mały kopczyk z ziemi i równomiernie rozkłada na nim korzenie, a następnie przysypuje ziemią i dość silnie udeptuje. Krzew powinien być posadzony tak głęboko, aby szyjka korzeniowa (tj. miejsce, z którego wyrastają korzenie) znajdowała się na 2—3 cm pod powierzchnią ziemi.

Posadzone krzewy trzeba obficie podlać, aby ziemia została wmyta do wolnych przestrzeni, które mogły pozostać między korzeniami. Po posadzeniu należy usypać wokół krzewu kopczyk z ziemi. Przy sadzeniu wiosennym usypuje się kopczyk wysokości około 20 cm i po 2 tygodniach rozgarnia go, tworząc wokół krzewu miskę. Przy sadzeniu jesiennym robi się kopczyka wysokie (co najmniej 25 cm) i pozostawia na całą zimę jako okrycie przed mrozem.