Kwiaty jednoroczne

Kwiaty jednoroczne.

Kwiaty jednoroczne kwitną i wydają nasiona w roku wysiewu, a jesienią giną. Spośród ogólnie znanych można tu wymienić np. nasturcję, nagietek i maciejkę. Do ich zalet należą łatwość uprawy, dekoracyjność i szybkie uzyskiwanie efektu, gdy tymczasem na pełne kwitnienie roślin innych grup trzeba czekać dłużej.

Kwiaty jednoroczne „służą” nam jednak tylko jeden sezon, a więc co roku trzeba je siać i sadzić. Poza tym mają płytszy i słabszy system korzeniowy niż np. byliny, toteż górna warstwa gleby musi być żyzna, pulchna i wilgotna. Wiąże się z tym konieczność regularnego podlewania, gdyż rośliny te nie mogą korzystać z wody znajdującej się w głębszych warstwach. Pozostawienie działki swemu losowi w okresie suszy (np. w czasie wyjazdu na urlop) często równa się dla takich roślin wyrokowi śmierci. Niezbędne jest także staranne i terminowe pielenie, gdyż kwiaty jednoroczne jako mniej żywotne od chwastów łatwo ulegają zagłuszeniu. Ponadto niemal wszystkie gatunki wymagają dużo słońca; tylko nieliczne znoszą lekki półcień.

Zastosowanie kwiatów jednorocznych jest różnorodne. Z roślin niskich można tworzyć obwódki, średnio wysokie i wysokie przeznaczyć na kwietniki, rabaty i na kwiat cięty, a pnącymi obsadzić altanę i ogrodzenie.

Wszystkie kwiaty jednoroczne rozmnaża się z nasion, ale tylko niektóre można siać od razu na miejsce stałe (rabaty czy zagony). Gatunki, które są wrażliwe na przymrozki wiosenne oraz gatunki, które ze względu na długi okres wegetacji (tzn. okres od wysiewu do wydania nasion) nie zdążyłyby wydać kwiatów, gdybyśmy je wysiali w kwietniu, uprawiamy z rozsady.

Siew na miejsce stałe. Uprawa kwiatów jednorocznych wysiewanych na miejsce stałe jest tania, nasiona bowiem są nie drogie, a także łatwa, ponieważ nie wymaga dodatkowej pracy i urządzeń koniecznych do produkcji rozsady. Nasiona wysiewamy zwykle w kwietniu. Zasady siewu na miejsce stałe nie różnią się od zasad siewu warzyw. Ilości nasion potrzebne do obsiania określonej powierzchni podano przy opisach poszczególnych gatunków. Podano tam również odległości, w jakich mają rosnąć rośliny. Jeżeli więc wzejdą zbyt gęsto, trzeba je odpowiednio przerzedzić.

Przygotowanie rozsady. Rozsadę większości kwiatów jednorocznych produkuje się w inspektach, co wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia, rozsadę kilku gatunków można jednak wyprodukować na działce — na rozsadniku albo w skrzynkach w mieszkaniu.

Nasiona kwiatów, które są mniej wrażliwe na przymrozki (m.in. aksamitki, astry chińskie, gailardia, nieśmiertelnik i lwie paszcze) wysiewamy na rozsadniku.

Nasiona roślin wymagających więcej ciepła (np. cynia, floks Drummonda, lobelia, szałwia) wysiewamy w skrzynkach w mieszkaniu.