ZBIORNIK WODNY

ZBIORNIK WODNY

Nawet niewielkie „oczko wodne” może urozmaicić działkę, a po umiejętnym obsadzeniu roślinami stanie się pięknym elementem części wypoczynkowej. Najprostszy zbiornik można zrobić we własnym zakresie ze zwykłego kręgu betonowego (studziennego). Kręgi takie czasem znajdują się na działkach przy kranach, umieszczone zwykle na powierzchni ziemi i służą jako zbiorniki wody do podlewania. Krąg taki należy zagłębić w dole równo z powierzchnią albo tak, aby górna krawędź wystawała nad nią na kilka centymetrów. Jeżeli zbiornik ma być tylko z zewnątrz obsadzony roślinami, dno trzeba umocnić. W tym celu układa się na nim 15—20 centymetrową warstwę gruzu, ubija i zlewa wodą. Następnie gruz zalewa się zaprawą cementową (1 część cementu na 5 części żwiru z piaskiem), a gdy zaprawa stężeje — nakłada się warstwę betonu (1 część cementu na 3 części żwiru). Dookoła kręgu lub z jednej jego strony warto ułożyć płyty chodnikowe o wymiarach 35X35 cm lub płyty łamane, zostawiając między nimi kilkucentymetrowe odstępy.

Jeżeli zamierzamy uprawiać w zbiorniku grzybienie (lilie wodne lub nenufary), dna nie betonujemy, lecz rozkładamy 30 centymetrową warstwę podłoża składającego się z żyznej, próchnicznej ziemi, kompostu i gliny, zmieszanych w jednakowych częściach.

Produkowane są zbiorniki plastykowe, które wystarczy tylko zagłębić w ziemi. Można spróbować wykorzystać 3—4 głębokie miski z tworzywa sztucznego, umieścić w ziemi odpowiednio ustawione (np. „wpisane” w trójkąt lub w kwadrat) i obsadzić.

Najładniejszą, bo najbardziej naturalną oprawą zbiornika wodnego są gatunki roślin związane ze środowiskiem wodnym. Należą do nich przede wszystkim niezapominajki. Niestety kwitną krótko, więc potrzebne są oprócz nich rośliny trwalsze. Z nich przede wszystkim na polecenie zasługuje kosaciec syberyjski i ogólnie znane kosaćce bródkowe. Można też posadzić pełniki o żółtych lub pomarańczowych, kulistych kwiatach. Doskonała do obsadzenia zbiorników w miejscach cienistych jest tawułka (astilbe). Pięknym uzupełnieniem mogą być paprocie, zwłaszcza łatwy do uprawy ogrodowej pióropusznik.

Rośliny przy zbiornikach sadzi się półkolem, aby z jednej strony mieć wolny dostęp. Dobre tło stanowią rośliny wysokie (tawułki, kosaćce, liliowce), na bokach sadzimy niższe, a między płytami nawet można umieścić poduszkowe rośliny stosowane na rabatach skalnych.