Kiedy kosić trawę? Czy można kosić mokrą trawę?

Kiedy kosić trawę? Czy można kosić mokrą trawę?

Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy kosić trawę i czy można kosić mokrą trawę, pomyślmy wpierw jakie są wady koszenia mokrej czy nawet tylko wilgotnej trawy.

Przede wszystkim koszenie jest trudniejsze. Trawa się lepi, gorzej dostaje się do kosza, część zostaje na trawniku. Trzeba ją później wygrabić. Szybciej tępi się nóż kosiarki. Także silnik pracuje pod większym obciążeniem, co może skrócić jego żywotność. Koszenie mokrej trawy sprzyja także rozwojowi chorób grzybowych, Przy dużej wilgotności grzyby łatwiej wnikają w uszkodzone tkanki.

Jak widać wady takiego postępowania są niemałe. I jeśli możemy opóźnić koszenie o dzień czy dwa, to lepiej poczekać aż trawa wyschnie i dopiero wtedy ją skosić. Ale jeśli wiemy, że następne koszenie będzie możliwe np. dopiero za tydzień, bo wcześniej do ogrodu nie przyjedziemy albo nie daj Boże za tygodnie dwa, bo właśnie wyjeżdżamy na urlop, to należy bezwzględnie kosić. Nie wolno zostawiać trawy, aby przerosła, to poważny błąd.

Nieraz kosiłem mokrą trawę i nie zauważyłem wyraźnego wzrostu porażenia trawnika przez choroby grzybowe, więc być może nie jest to aż tak bardzo groźne. Natomiast trawa, która wyrosła zbyt wysoko, a na dodatek jeszcze zakwitła, wyraźnie pogorszy jakość trawnika. Zwłaszcza jeśli pozwolimy jej na to częściej.

Podsumowując. Kiedy kosić trawę? Zawsze, jeśli przerwa w koszeniu miała by być zbyt długa. I jeszcze jedno. Nie kosimy mokrej trawy przy użyciu kosiarki elektrycznej! Nigdy. To się może skończyć znacznie gorzej niż zaniedbanym trawnikiem.