Tytoń ozdobny — Nicotiana affinis, N. alata grandiflora

Tytoń ozdobny — Nicotiana affinis, N. alata grandiflora

Roślina ta zasługuje na swój kącik na działce ze względu na piękny zapach. Wyrasta do 120 cm i silnie się rozkrzewia. Liście ma dość duże, owalne, nieco faliste. Mlecznobiałe kwiaty, osadzone luźno po kilka na końcu łodyg, przypominają trochę kształtem duże narcyzy, ale ich rurka jest bardziej długa. Otwierają się dopiero wieczorem i zamykają rankiem. Kwitnienie trwa od lipca do końca września.

Najlepiej umieścić 3—5 roślin w grupie na trawniku lub wkomponować w rabatę bylinową.

Tytoń lubi żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę.

Rozsada jest rzadko produkowana przez ogrodników, ale warto postarać się o szczyptę nasion (są bardzo drobne) i wysiać je w końcu marca lub w kwietniu do skrzynki w mieszkaniu. Pierwszy raz pikuje się rośliny w rozstawie 3X3 cm; gdy mają kilka listków, przesadza się do małych doniczek. W końcu maja rośliny wysadza się do gruntu co 30—50 cm, gdyż w dobrych warunkach rozrastają się silnie. Zakwitają mniej więcej w 3 miesiące po wysiewie.

W okresie wegetacji pożądane jest regularne polewanie i 2—3 krotne zasilanie gnojowicą. Jeżeli rośliny rozrosną się bardzo bujnie, konieczne jest przywiązanie ich do palików.