Całoroczna uprawa – Inspekt

Uprawy jesienne w inspektach wymagają szczególnej troski, zwłaszcza jeżeli rośliny są wysiewane lub sadzone podczas upalnych dni letnich czy jesiennych. Należy wówczas w pierwszych dniach silnie zacieniać okna, a potem powoli przyzwyczajać młode rośliny do ciepła i światła. Wysiane do inspektu nasiona marchwi pozostawia się przez całą zimę bez przykrycia. W razie braku śniegu można je grubiej przysypać ziemią, co chroni przed mrozami i silnymi wiatrami. Dopiero w początkach lutego nakłada się okna, po czym inspekt często się wietrzy. Roszponka lubi niższą temperaturę i dużo świeżego powietrza. Zbiera się ją z inspektu wtedy, gdy w polu jest to już niemożliwe. W razie wystąpienia pierwszych silniejszych przymrozków na skrzynie należy nałożyć okna. W dni bezmroźne wietrzy się inspekt w celu zapewnienia lepszej zdrowotności roślin. Należy uprawiać odmiany roszponki odporne na mączniak. Bardziej pracochłonna jest uprawa endywii, gdyż roślina ta łatwo gnije w niższej temperaturze. Trzeba ją zebrać do końca roku.
Zmianowanie można uzupełnić następującymi gatunkami lub wprowadzić je wymiennie.

Do uprawy wiosennej można wprowadzić wczesną marchew wysianą późną zimą bądź wczesną wiosną, lub rzeżuchę (pieprzycę). Można też wiosną pędzić szczypiorek i korzenie pietruszki; uzyskuje się w ten sposób cenne warzywa przyprawowe w okresie ubogim w witaminy.
W lecie na stanowiskach ciepłych można uprawiać paprykę, fenkuł, a w warunkach chłodniejszych fasolę szparagową. Przy uprawie papryki należy po pewnym czasie okna ustawić wyżej na specjalnej ramie. Jeżeli usunie się większość kwiatów, uzyska się kilka dużych owoców. Komu udaje się uprawa papryki, winien spróbować uprawy bakłażanów. Na ogół udają się one w lata gorące. Jako roślina krótkiego dnia, bakłażan kwitnie dopiero w sierpniu. Owoce najlepiej zbierać wtedy, gdy są czarnogranatowe, z tłustym połyskiem.

Wysiewając fasolę szparagową w połowie lipca, można w jesieni uzyskać spory plon zielonych strąków. Jesienią można wysadzać cykorię. W tym celu skraca się liście na 3—4 cm, a korzenie przysypuje się 15-centymetrową warstwą ziemi.
Z truskawek posadzonych do inspektu jesienią lub wczesną wiosną można uzyskać znacznie wcześniej dojrzałe owoce. Należy sadzić rośliny jednoroczne o silnym systemie korzeniowym. Truskawki wymagają intensywnego wietrzenia.
Inspekt umożliwia stosowanie różnych wariantów współrzędnej uprawy roślin i zmianowania.

Należy dobierać gatunki, które odstraszają szkodniki albo wiążą wolny azot z powietrza dzięki symbiotycznym bakteriom (rośliny motylkowate). Mogą to być też rośliny, których korzenie wydzielają różne substancje lub których liście dobrze zacieniają powierzchnię gleby.

Oto kilka przykładów: marchew i szpinak, fasola karłowa, cebula rzodkiewka i rzeżucha, marchew, sałata, szpinak; rzodkiew letnia i fasola karłowa; rzodkiew jesienna i fasola karłowa; ogórki i fasola karłowa.

Bardzo wczesną i silną rozsadę, zwłaszcza sałaty, kalarepy i kalafiora, można wyprodukować tylko w ciepłych inspektach lub w małej szklarni. Jeżeli nie ma takich możliwości, lepiej kupić rozsadę u ogrodnika, niż uprawiać ją na oknie we własnym mieszkaniu. W ciepłych inspektach rośliny muszą być cieniowane oraz równomiernie podlewane. Należy je też chronić przed chłodem. Ziemia pod rozsadę musi mieć strukturę gruzełkowatą; sporządzana powinna być z kompostu z dodatkiem gliny. Wysiane nasiona trzeba dobrze przyklepać. Można je też przed siewem namoczyć, tak jak to opisano wcześniej. W inspektach o wiele łatwiej przestrzegać ściśle terminów siewu niż na odkrytej przestrzeni, gdyż nie zależy to od warunków zewnętrznych. To samo dotyczy stosowania preparatów biodynamicznych ze skrzypu i pokrzywy i różnych środków pomocniczych, jak np. SPS i Polymaris.