Całoroczna uprawa w tunelu foliowym

Całoroczna uprawa w tunelu foliowym.
Tunel foliowy zajmuje pośrednie miejsce między inspektem a szklarnią. Ze względu na prostą i lekką konstrukcję można go zbudować samemu. Zazwyczaj tuneli się nie ogrzewa, gdyż kosztów ogrzewania nie rekompensują wcześniejsze lub większe zbiory. Jednak i w nie ogrzewanym tunelu można uzyskać dobre plony. Poniżej podano przykład całorocznego wykorzystania takiego tunelu.

W końcu lutego lub na początku marca wysiewa się rzodkiew lub rzodkiewkę i szpinak.

W marcu sieje się sałatę głowiastą (np. odmiany ‘As44’, ‘Maja’, ‘Marta’, ‘Deci Minor’). Pod koniec marca wysiewamy kalarepę (np. odmiany ‘Wiedeńska Fioletowa’, ‘Dvorsky’ego’), która jednak w zbyt niskiej temperaturze może wybijać w pędy kwiatostanowe. W końcu kwietnia wysiewa się fasolę tyczną. Współrzędnie można uprawiać rzeżuchę (pieprzycę), rzodkiewkę lub koper ogrodowy. Na początku maja, po zbiorze sałaty i rzodkiewki, można sadzić pomidory lub paprykę, a nieco później wysiewać ogórki.

W połowie sierpnia sieje się pietruszkę na zbiór jesienny i wiosenny, a pod koniec tego miesiąca można jeszcze raz sadzić kalarepę.

Na początku września można sadzić sałatę głowiastą lub endywię, a rzodkiewkę siać do końca tego miesiąca.

Roszponkę sieje się między 15. a 25. września. Można ją wtedy zbierać w okresie zimowym.

W ten sposób bez wysokich kosztów ogrzewania można wykorzystać tunel przez cały sezon i uprawiać nie tylko wczesną lub późną rzodkiew, ale także pomidory i ogórki.

tmpea46-1