Jarski rosół warzywny

Jarski rosół warzywny.

Zupa, jaką jest rosół stanowi również bardzo ważne danie pośród osób, które zrezygnowały z jedzenia mięsa. Przygotowanie rosołu jarskiego, zajmuje zdecydowanie mniej czasu i wcale nie jest to zupa mniej pożywna.

Do przygotowania rosołu jarskiego będziemy potrzebowali jedynie włoszczyzny: marchew, pietruszka korzeń, por, kapusta biała, oraz pietruszka natka. Ponadto dla poprawienia smaku potrzebujemy tradycyjnie już soli, pieprzu, ewentualnie możemy także dodać jałowiec oraz lubczyk. Ten ostatni jest odpowiednikiem maggi, jaką znamy też i w płynie. Jest jednak zdecydowanie bardziej wyrazistą przyprawą stosowaną również, jako afrodyzjak.

Do przygotowania tradycyjnego rosołu potrzebujemy mięsa, które w tym przypadku zastąpimy kostką rosołową wołową tudzież z mięs drobiowych oraz łyżeczkę masła. Będziemy potrzebowali około łyżki masła na półtora litra wody. To ile dodamy włoszczyzny, jest sprawą dość indywidualną. Podobnie zresztą, ma się ilość przypraw. Jak za każdym razem, tak i tutaj musimy najpierw opłukać pokrojone i umyte warzywa, które gotować będziemy przez około 20min. W następnej kolejności możemy dodać przyrumienioną cebulkę lub też karmel oraz kostkę rosołową i masełko. Pamiętajmy, aby tej ostatniej, nie dodawać jednocześnie z włoszczyzną, ponieważ nasz wywar straci wiele na aromacie i smaku. Także i tutaj mogą pojawiać się szumowiny, które należy zebrać i odłączyć od rosołu. Pod koniec gotowania, możemy wrzucić do osolonego wrzątku makaron muszelki lub po prostu rosołowe nitki, które później już na talerzu, posypiemy natką pietruszki i zalejemy smacznym rosołem jarskim.

Jeśli pragniemy nadać naszej zupie zupełnie nowego smaku, spokojnie możemy wrzucić wraz z włoszczyzną moczone przez kilka godzin w pół litrze wody borowiki lub też podgrzybki. Grzyby według uznania kroimy podobnie, jak pieczarkę w plastry, albo po prostu w kostkę.  Grzyby po gotowaniu możemy wykorzystać jeszcze do sosu, którym polejemy ewentualne drugie danie. Smak rosołu możemy wzmocnić niewielką papryczką chili lub dodaniem kilku goździków. Smak wzmocni również kilka kropel soku z jabłka.

Uzyskany w ten sposób chudy rosołek jarski, to znakomite lekarstwo na bóle brzucha, żołądka i inne. Poprawia samopoczucie i dodaje energii, podobnie, jak poranna mała czarna.

Rosołku nie mieszamy, pozwalamy mu gotować się z odchyloną pokrywką. W przeciągu ok. 45 min powinniśmy zyskać wyśmienitą zupę dla miłośników dań bezmięsnych i nie tylko.