ŚCIÓŁKOWANIE

Warstwa ściółki jest bardzo skuteczną ochroną powierzchni gruntu. Materiałem tworzącym ściółkę mogą być: igliwie, torf, rozdrobniona kora, rozdrobnione gałęzie, pocięta słoma itp. Grubość warstwy zależnie …

DARNIOWANIE

Bardzo dobrym sposobem zabezpieczenia pochyłości gruntu przed erozją jest wytworzenie i utrzymanie ma niej zwartej pokrywy roślinnej. Najbardziej skuteczne w ochronie powierzchni gruntu jest stosowanie …

RODZAJE EROZJI I SPOSOBY JEJ ZAPOBIEGANIA

Powierzchnia gleby i gruntu może ulegać niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych, czyli erozji. Czynnikami tymi są przede wszystkim wiatr i wody opadowe.

Niszczące działanie wiatru polega …

Modelowanie i plantowanie

Modelowanie i plantowanie są to czynności mające na celu nadanie terenowi określonych pochyłości i wymaganej gładkości powierzchni.

Modelowanie jest to nadawanie różnym płaszczyznom wymaganej pochyłości, wypukłości itp. Najczęściej modeluje się …

Zagęszczanie odspojonych gruntów

Zagęszczanie odspojonych gruntów układanych w nasypie może następować pod wpływem ciężaru własnego. Jest to jednak proces dość powolny i przebiegający w całej masie nasypu nierównomiernie, zależnie od grubości warstw, rodzaju …

SPOSOBY WYKONYWANIA ROBOT ZIEMNYCH cz.2

Transport odspojonej ziemi jest najprostszy w pracy spycharki i zgarniarki, ponieważ maszyny te pracują w ruchu. Odspojony grunt przewozi się jednak na różne odległości. Do każdej jest konieczne zastosowanie najbardziej …

SPOSOBY WYKONYWANIA ROBOT ZIEMNYCH cz.1

Roboty ziemne składają się z wielu różnych czynności, z których najważniejsze są:
—    odspajanie,
—    załadunek,
—    transport,
—    wykonywanie nasypu,
—    zagęszczanie,
—    modelowanie i plantowanie.

Odspajanie gruntu można …

WYZNACZANIE MIEJSC ROBÓT ZIEMNYCH

Przed rozpoczęciem robót ziemnych na danym terenie jest konieczne odpowiednie oznaczenie powierzchni przyszłych wykopów i nasypów, oznaczenie punktów charakterystycznych i podanie projektowanych rzędnych. Miejsca charakterystyczne oznacza się przez wbicie palików …

ZABEZPIECZANIE URODZAJNEJ WARSTWY GLEBY cz.2

Nie powinno się dopuszczać do wjeżdżania pojazdów na górne powierzchnie pryzmy. Powierzchnia pryzm przez okres składowania powinna być chroniona przed zachwaszczeniem.

Tereny składowania ziemi urodzajnej powinny być wyznaczane w miejscach …

ZABEZPIECZANIE URODZAJNEJ WARSTWY GLEBY cz.1

Powierzchniową warstwę gleby wykształconą w normalnym procesie glebotwórczym, czyli warstwę akumulacyjną, nazywa się często warstwą urodzajną. Jej wartość dla uprawy roślin jest zawsze duża, choć może się wahać w dość …