Kalarepa

Kalarepa (Brassica oleracea var. gongylodes)

Kalarepę można uprawiać od lutego (pod szkłem) do jesieni (w polu). Dzięki krótkiemu okresowi wegetacji nadaje się na przedplon, poplon i śródplon. W odróżnieniu od innych roślin kapustnych ma niewielkie wymagania glebowe i klimatyczne. Można ją uprawiać w drugim roku po obfitym nawożeniu kompostem.

Odmiany o fioletowo zabarwionym zgrubieniu są wartościowsze od białych. Rosną nieco wolniej, ale są odporniejsze na niekorzystne warunki atmosferyczne i choroby, są bardziej soczyste i smaczniejsze. W Polsce do uprawy wiosennej i wczesno letniej poleca się odmiany: ‘Wiedeńska Biała’, ‘Wiedeńska Fioletowa’, ‘Delikates Biała’ i Delikates Fioletowa’, a do uprawy letniej i jesiennej ‘Goliat Biała’ i ‘Niebieska Masłowa’. Kalarepę nawozi się podobnie jak sałatę; dobrym przedplonem dla niej są pory. Podobnie jak inne warzywa kapustne uprawia się ją z rozsady. Sadzić należy niezbyt głęboko, w przeciwnym razie utrudni się prawidłowy rozwój części jadalnej tuż nad powierzchnią gleby. Wskazane jest kilkakrotne sadzenie roślin w kilkunastodniowych odstępach.

Rozsadę najlepiej produkować w inspekcie lub szklarni, albo kupić u ogrodnika. Nasiona wysiewa się w lutym, rozsadę sadzi do gruntu w kwietniu, w rozstawie 25 x 25 cm. Rośliny znoszą temperaturę do — 3°C. Po raz drugi nasiona wysiewa się do inspektu wiosną lub w kwietniu sieje wprost do gruntu. Ostatni termin siewu do gruntu odmiany ‘Niebieska Masłowa’ przypada na koniec czerwca.

Rozstawa roślin sadzonych jesienią powinna wynosić 40 x 30 cm. Od sadzenia do zbioru odmian wczesnych mija 8 tygodni, a późniejszych tylko 6—7 tygodni. Po sparzeniu gorącą wodą można kalarepę przechowywać w zamrażarce.