Parowanie

parowanie ziemiParowanie

Zupełnie inną formą zwalczania chwastów jest parowanie ziemi ogrodowej, pryzm kompostowych czy gleby na grządce. Metoda ta polega na doprowadzeniu do danego miejsca gorącej …

Opalanie propanem

Opalanie propanem

Metoda ta jest w ostatnich latach coraz powszechniej stosowana. Służy do utrzymania w czystości placów i ścieżek nie tylko w dużych gospodarstwach, ale także w małych ogrodach. Dlatego …

Rośliny wskaźnikowe

Rośliny wskaźnikowe

Poniżej przedstawione są grupy roślin, które rosną tylko w określonych warunkach, a więc są wskaźnikami rodzaju gleby. Na przykład sparceta rośnie przede wszystkim na stanowiskach gliniastych, bogatych w …

Chwasty uciążliwe

Chwasty uciążliwe

Chwastami nazywamy niepożądane rośliny rosnące na grządkach między warzywami i kwiatami, ujemnie wpływające na ich rozwój. Określenie „chwast” nie jest jednoznaczne, gdyż są to często rośliny rosnące na …

Nawadnianie roślin

Nawadnianie roślin odbywa się dwoma sposobami. Pierwszy to tzw. nawadnianie bruzdowe, bardzo powszechne w krajach półkuli południowej. Bruzdami lub rowkami rozprowadza się wodę po polu uprawnym. Drugi sposób, rozpowszechniony w …

Podlewanie roślin

Podstawowym sprzętem służącym do podlewania roślin w ogrodzie jest wciąż konewka. Technika ułatwiła nam podlewanie na większych powierzchniach przez zastosowanie różnego rodzaju urządzeń, z deszczowniami włącznie. Założenie ogródka należy rozpocząć …

Moczenie nasion

Moczenie nasion

Od wielu lat z dobrym skutkiem stosuje się moczenie nasion przed siewem. Do tego celu można użyć roztworów preparatów biodynamicznych. Przyspieszają one kiełkowanie nasion, a także wzrost roślin …

Prace jesienne

Prace jesienne

W tym okresie trzeba przede wszystkim zebrać plony i stworzyć warunki do wzrostu roślin w roku następnym. Zarówno uprawa, jak i nawożenie gleby jesienią ma poprawić jej jakość, …